Радник ја совлада Лозница за шампионската титула во Регионалната бокс лига

55

Во дербито на сезоната во Регионалната бокс лига меѓу Радник и Лозница славеше лигашот од Бјелина со 12-4, со што ја освои шампионската титула.

Двете екипи имаа до ова 7.коло имаа по 10 бодови, а Сесвете ги следеше со еден бод помалку. Радник сега има 12 бода. Во последното коло, во сабота на 16 декември, Лозница и Сесвете ќе се борат за престиж, односно кој ќе биде втор. Во Штип Пинк Пантер и Металац ќе гледаат да го избегнат последното место.

За дерби мечот за титулата радник се засили со Кубанец (Мартинез), освојувач на медали, во Лозница имаше тројца Бугари, исто така медалисти од европските првенства.