Познати добитниците на бонусите на УФЦ 284: Четворица борци си одат дома со дополнителни 50.000 долари

Дефинитивно немаше дилеми за најдобрата борба на вечерта.

УФЦ 284 дефинитивно не разочара. Навивачите се жалеа на борбената карта, која искрено можеше да биде подобра за голем ППГ настан, но гледавме неколку многу интересни натпревари. Прилично е јасно која борба ќе го добие бонусот за „најдобрата борба на вечерта“.

Фантастичната пресметка меѓу Александар Волкановски и Ислам Махачев за титулата во лесна категорија беше означена како „најдобра борба“ на вечерта. Ислам Махачев победи со едногласна одлука на судиите по пет врвни рунди.

Волкановски загуби пред домашната публика, но со неверојатно добар отпор го изненади Махачев. Негова утеха секако ќе биде сумата од 50 илјади американски долари што ја добива за учество во најдобрата борба на вечерта, а исто толку бонус ќе добие и Ислам Махачев.

Волкановски не успеа да дојде до појасот во повисоката категорија, но, сепак, ја има титулата во перо категорија. Подоцна оваа година ќе ја брани против Мексиканецот Јаир Родригез, а Родригез се бореше и на настанот УФЦ 284.

Одличниот Мексиканец во втората рунда со завршница го совлада Џош Емет и стана привремен шампион во перо категоријата на УФЦ. Покрај појасот, дома носи и бонус од 50 илјади долари. Родригез беше награден за одличниот настап, а бонус за настап доби и еден локален претставник.

Џек Дела Мадалена ја забележа третата победа во четвртиот настап во УФЦ. Сите четири пати славеше со прекин во првата рунда, а денеска не се разликуваше и на мечот против Ренди Браун. Мадалена го стресе Браун во стоечката положба и ја заврши работата со гушење (РНЦ). Многу импресивен настап достоен за бонус и Џек Дела Мадалена е новиот хит борец на полутешката категорија на УФЦ. Ова е негов трет УФЦ бонус по ред.

Добитниците на бонуси заслужено ги подигнаа своите награди, но впечатокот е дека челниците на УФЦ можеа да доделат уште на некои борци. Дана Вајт цела недела се фали со распродадени билети и најавува огромни бројки кога е во прашање продажбата на ППГ. Штета е што борците како Клејдсон Родригез или Џастин Тафа исто така не беа наградени за нокаутите во првата рунда.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО