Пориер тешко го прифаќа поразот од Гејџи: Сè уште верувам дека сум подобар борец од него

Дастин Пориер двапати се бореше за титулата УФЦ шампион (Хабиб Нурмагомедов и Чарлс Оливеира) и дватпати загуби, единственото нешто што го освои беше појасот на привремениот шампион во април 2019 година против Макс Холовеј.

Тој минатиот викенд доби шанса да се бори за појасот БМФ, но загуби со нокаут во втората рунда од Џастин Гејџи.

Тоа беше нивниот реванш од пред нешто повеќе од пет години кога Дајмонд го совлада Хајлајт со прекин во четвртата рунда.

Тоа беше првиот пораз на Пориер со нокаут од 2016 година и неговиот пораз од Мајкл Џонсон.

„Напорно тренирав и вложив се на тој меч, а потоа загубив. Моето срце е скршено. Не сакам да му ја одземам победата на Џастин, бидејќи тој е воин и направи се многу добро, но чувството е страшно. Сè уште верувам дека сум подобар борец од него“, изјави Дастин Поаре и додаде:

„Совршено ме удри, жртва сум на одлична техника. Прекрасно го намести тој удар. Бев на погрешно место и само ме изненади. Се чувствувам како да сум подобар од него и ме боли, но што да правам сега“?

Се потсети на средбата против Хабиб Нурмагомедов во 2018 година, која исто така ја загуби.

„Хабиб беше подобар од мене, а сега загубив од некој кој не е толку подобар од мене. Не бев дома девет недели бидејќи бев на тренинг камп. Бев на диета 11 недели и се жртвував многу. Никогаш не сум се чувствувал подобро, а ја загубив борбата“, подвлече Дастин Пориер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО