Поранешниот шампион Блахович се повлече од средбата со Ракиќ

Јан Блахович – Полската сила се повлекува од средбата со Александар Ракиќ. Поранешниот шампион на УФЦ во полутешка категорија се здоби со повреда на тренинг и затоа нема да влезе во октагонот на 26 март кога со Ракиќ требаше да го предводат настанот УФЦ Фајт најт 205.

Јан Блахович ја освои титулата кон крајот на септември 2020 година, победувајќи го Доминик Рејес со TKO во втората рунда на УФЦ 259.

Сепак, на 30 октомври 2021 година Блахович го загуби појасот по поразот од Гловер Тешеира во главната борба на УФЦ 267.

Полјакот има вкупен биланс од 28 победи и 9 порази во ММА. Тој победи на 17 натпревари пред официјалниот крај (8 со нокаут и 9 со принуда).

Се уште не е познато дали УФЦ ќе бара замена за Блахович на ранг-листата или ќе бара нов датум за мечот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО