Поранешниот шампион Арловски продолжува со борбите во УФЦ (ФОТО)

123

Андреј Арловски, кој во февруари наполни 41 година, не планира да го напушти УФЦ. Поранешниот шампион на најпознатиот ММА синџир во светот во тешка категорија доби нов ривал во октагонот. Ова ќе биде Џејк Колиер. Пресметката ќе се одржи на настанот УФЦ он ЕСПН 35 што ќе се одржи на 30 април во Лас Вегас, Невада.

„Питбулот“ Арловски има биланс од 33 победи и 20 порази во професионалната ММА кариера. Тој победи на 20 со прекин (17 со нокаут и 3 со принуда). Белорусинот од 193 сантиметри е еден од борците со најдолг стаж во УФЦ во историјата на синџирот. Арловски беше дел од компанијата во два периода – меѓу 2000 и 2008 година и од 2014 година до сега. Тоа се околу 18 години во УФЦ. За тоа време борецот постигна 22 победи, 14 порази и 1 беше прогласен за неважечки (против Волт Харис). Од 2020 година Арловски е во феноменална серија – 5 победи и само 1 пораз. Тој ги победи Фелипе Линс и Танер Босер последователно, а загуби од Том Аспинал на почетокот на 2021 година, но потоа ги победи Чејс Шерман, Карлос Фелипе и Џаред Вандера.

Џејк Колиер има биланс од 13 победи и 6 порази во ММА. Победи на 9 средби со прекин (5 со нокаут и 4 со принуда). 33-годишниот Американец е дел од УФЦ од 2014 година. За овој период од околу 8 години Колиер ги заменуваше победите со порази, бидејќи неговата статистика во најпознатиот ММА синџир во светот е 5 победи и 5 порази. Во 2020 година се врати по 3-годишна пауза, губејќи од Том Аспинал на почетокот на првата рунда. Следуваше победа над Џан Виланте, но минатата година Американецот падна во рацете на Карлос Фелипе. Тој повторно влезе во октагонот овој јануари забележувајќи победа во средината на првата рунда против Чејс Шерман на УФЦ на ЕСПН 32.