Поранешен светски шампион се повлекува од професионалниот бокс

37-годишниот руски боксер, кој е и поранешен светски шампион во полутешка категорија, Руслан Проводников, објави дека се повлекува од спортот. Последниот меч на Русинот беше на хуманитарниот турнир Опен фајтинг чемпионшип против поранешниот борец на УФЦ, Али Багаутдинов, кој се одржа во неделата на 19 декември во Москва.

И покрај добротворната природа на битката, тој победи, а од резултатите од белешките на судиите, Проводников победи со поделена одлука на судиите 49-46, 48-47 и 47-48.

„Ги закачувам ракавиците на клинец, го напуштам рингот“, изјави Проводников на новинарите по мечот и ја одби понудата на Багаутдинов следната година да се одржи меч според правилата на ММА.

Руслан Проводников ја освои титулата на ВБО во полутешка категорија во 2013-2014 година и зад себе има 30 борби во професионалниот ринг, од кои победи на 25. Последниот официјален меч во професионалниот ринг го одржа во јуни 2016 година, но дури сега најави повлекување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО