Поради војната во Украина пропадна шампионската борба во Глори

Поради војната меѓу Русија и Украина пропадна во шампионската битка во кик-бокс организацијата Глори.

На 19 овој месец ќе го гледаме Глори 80 кој ќе се одржи во Белгија. Во борбената карта на вечерта шампионот во полутешка категорија од Русија Артјом Вахитов мораше да го брани појасот против Луис Таварес.

За жал, Таварес одлучил дека не сака да се бори со Вахитов поради војната. Луис реши оваа санкција да му ја изрече на рускиот шампион, а Глори го поддржа во оваа одлука.

Битката меѓу Вахитов и Таварес би била реванш. Тие двајца за прв пат се бореа во 2013 година. Тогаш Вахитов победи со нокаут за 66 секунди. Не е нормално да се одбие шанса за титулата, но санкциите против Русија се во експанзија во последно време.

За среќа, Глори му најде нов противник на Вахитов. Тој ќе се бори со Мароканецот Тарик Хбабез, кој прифати да го направи тоа со кратко известување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО