Поли Малигнаџи потпиша за Bare Knuckle Fighting Championshipom

Поранешниот светскиот боксерски шампион во две категории, Полли Малингаџи, ќе се врати во рингот на бокс без ракавици.

38-годишниот Американец потпиша договор со Bare Knuckle Fighting Championshipom и првата борба ќе јаодработи во јуни.

Малингаџи беше шампион на ИБФ и на ВБА во велтер категорија.

Се пензионира во 2017 година по поразите со нокаут од Сем Егингтон. По пензионирањето работеше како боксерски аналитичар. Беше и спаринг партнер на Конор Мек Грегор за борбата со Флојд Мејведер, но откако го завршија тој аранжман, продолжија редовно да се предизвикуваат на социјалните мрежи.

Во јуни би можел да се бори против член на тимот на Мек Грегор, Артем Лобов, ако поранешниот борец на УФЦ биде успешен во неговото деби во бокс без ракавици со Џејсон Најт следниот месец.

Во професионалниот бокс има сооднос на победи и порази 36-8, 7 КО.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=BEJ9HTzKFro

.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО