Пол Крег против Волкан Оездемир на 23 јули во Лондон

79

Настанот Лондон УФЦ кој ќе се одржи на 23 јули во О2 Арената е предводен од одлична борба во тешка категорија помеѓу Кертис Блејдес и Том Аспинал.

Програмата на спектаклот со боречки вештини полека се полни, а на списокот борби се најде и судир меѓу Пол Крег и Волкан Оездемир.

Шкотскиот борец нема пораз во последните шест борби, има пет победи и едно реми.

Крег ремизираше во ноември 2019 година против Маурицио Руа, кого го победи една година подоцна со прекин во втората рунда.

Во последната борба во март го победи Никита Крилов со принуда, триаголник загушување. Волкан Оездемир е поранешен предизвикувач во полутешка категорија кој ги загуби последните два меча.

Швајцарскиот борец загуби од Јиржи Прохаска и Магомед Анкалаев.

Во декември 2019 година со поделена одлука на судиите го совлада Александра Ракиќ. Тоа беше последна победа на Оездемир.

Пол моментално е рангиран на осмото место на ранг-листата на УФЦ во полусредна категорија, а по него е Волкан.