Почна неофицијалното светско првенство „Токио 2014“

gs_tokyo_2014_action_66

Денеска почна еден од најголемите џудо турнири во светот, гренд слем „Токио 2014“, кој е на рамниште на светските првенства.

Јапонците не дозволија да бидат засрамени пред домашната публика, така што ја покажаа доминацијата.

gs_tokyo_2014_action_48

Денес, ИЏФ и Организацискиот комитет на гренд слем имаа чест и задоволство да го поздрават господинот Коџи Мурофуши, кој е јапонски тежок фрлач. Тој многу години беше во светската елита, а меѓународна кариера ја почна на Светското првенство во 2001 година, каде што го освои сребрениот медал. Во 2004 година беше олимписки шампион, а во 2012 година го освои бронзениот медал на Олимпијадата, додека во 2011 година стана светски шампион. Сега, Мурофуши е спортски директор на Токио 2020 година. Г-дин Ари Куросе, технички делегат и меѓународен офис менаџер на Меѓународната кендо федерација војна, исто така, присутни за време на финалниот блок за да уживаат во одличното шоу, предложено од страна на конкурентите.

gs_tokyo_2014_murofushi

Резултати, жени:

– 48 кг                                                                         
1. KONDO, Ami (JPN)
2. ASAMI, Haruna (JPN)
3. JEONG, Bo Kyeong (KOR)
3. PARETO, Paula (ARG)
5. KUZNETSOVA, Alesya (RUS)
5. MENEZES, Sarah (BRA)
7. CHERNIAK, Maryna (UKR)
7. UNGUREANU, Monica (ROU)

– 52 кг
1. HASHIMOTO, Yuki (JPN)
2. NISHIDA, Yuka (JPN)
3. NAKAMURA, Misato (JPN)
3. SHISHIME, Ai (JPN)
5. BERMOY ACOSTA, Yanet (CUB)
5. MIRANDA, Erika (BRA)
7. BABAMURATOVA, Gulbadam (TKM)
7. CHITU, Andreea (ROU)

– 57 кг
1. MATSUMOTO, Kaori (JPN)
2. MONTEIRO, Telma (POR)
3. SILVA, Rafaela (BRA)
3. YOSHIDA, Tsukasa (JPN)
5. CAPRIORIU, Corina (ROU)
5. YAMAMOTO, Anzu (JPN)
7. BLOT, Laetitia (FRA)
7. UDAKA, Nae (JPN)

Мажи

– 60 кг
1. KIM, Won Jin (KOR)
2. SHISHIME, Toru (JPN)
3. IBRAYEV, Rustam (KAZ)
3. OSHIMA, Yuma (JPN)
5. ARSHANSKI, Artiom (ISR)
5. YAMAMOTO, Hirofumi (JPN)
7. LIMARE, Vincent (FRA)
7. PULKRABEK, David (CZE)

– 66 кг
1. KIM, Won Jin (KOR)
2. SHISHIME, Toru (JPN)
3. IBRAYEV, Rustam (KAZ)
3. OSHIMA, Yuma (JPN)
5. ARSHANSKI, Artiom (ISR)
5. YAMAMOTO, Hirofumi (JPN)
7. LIMARE, Vincent (FRA)
7. PULKRABEK, David (CZE)

 

 

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО