По триумфот над Ортиз Руиз го прозва Вајлдер: Ајде да го направиме тоа

Поранешниот светски шампион во тешка категорија Енди Руиз Јуниор три пати го собори Кубанецот Луис Ортиз на патот до победата.

Американско-мексиканскиот борец го победи Кинг Конг со едногласна одлука на судиите во елиминаторскиот меч за титулата на ВБЦ.

Руиз во втората двапати го собори противникот, а тоа го направи повторно во седмата рунда.

Тоа беше 35-та победа во кариерата за Дестроер и тој сака да се бори со Дионтеј Вајлдер, кој беше покрај рингот во Crypto.com Арената во Лос Анџелес, во неговиот следен натпревар.

„Сакам повторно да бидам шампион и да го вратам тој појас во Мексико“, рече Енди Руиз, кој го победи Ентони Џошуа во јуни 2019 година и ги зеде шампионските титули на ВБА, ВБО, ИБФ и ИБО, но шест месеци подоцна загуби и му ги врати титулите на него .

Ова е втора победа во низа за Руиз по триумфот против Крис Ареола, а сите тројца судии погодија во негова корист: 113-112, 114-111 и 114-111.

„Мислам дека завршив прекрасна работа, добро боксував и контрирав“, изјави Енди Руиз Јуниор и додаде:

„Покажа малку поинаква класа од вообичаеното, наместо само да го притиснам и да одам напред“.

Ова е трет пораз во кариерата на Ортиз, а претходните два ги претрпе против Дионтеј Вајлдер.

По мечот, Кубанецот го повика Бронзениот бомбардер за трилогија.

Но, и Руиз сака да се бори со Вајлдер, а тој меч е многу поверојатен, бидејќи и двајцата имаат ист промотор, Ал Хејмон.

„Тој може да ја организира таа борба, па ајде да го направиме тоа, да продолжиме понатаму’, рекче Руиз, а Вајлдер додаде:

„Секогаш бараме големи возбудливи борби кои сакаме да им ги пружиме на навивачите. Значи, ако тоа е следното, ја завршив работата, а потоа можеме да продолжиме понатаму“.

Поранешниот шампион на ВБЦ во тешка категорија договори борба против финскиот удирач Роберт Хелениус (31-3), а нивниот меч ќе се одржи на 15 октомври во „Барклис центарот“ во Њујорк.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО