Пјотр Јан ќе ја брани титулата против Стерлинг на УФЦ 256

Шампионот во петел категорија Пјотр Јан ќе ја заложи титулата против Алџамејн Стерлинг во главната борба на УФЦ 256 во Лас Вегас во декември. Веста ја објави Дана Вајт.

Јан и Стерлинг се навредуваа на социјалните мрежи подолго време, а прашање на време беше кога ќе се среди нивната битка.

27-годишниот Русин има учинок од 15-1 во ММА и е во серија од 10 последователни победи. Во јули, Јан успеа да го нокаутира Хозе Алдо и ја освои слободната титула. Заврши осум борби и сè уште нема загубено во ММА. Единствениот пораз на Јан е од Магомедов со поделена одлука, но тој успеа да му се реваншира.

Стерлинг, пак, е 31-годишен Американец со скор од 19-3 во ММА и е во серија од пет последователни победи, а во јуни доби шанса за титулата откако го заврши Сандхаген во првата рунда. Алџамејн заврши 10 ривали и има само еден пораз.

https://www.instagram.com/p/CGVKz_lJ7W-/?utm_source=ig_embed

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО