Откриен нов датум за борбата меѓу Усик и Фјури: Не очекува уште неколку месеци чекање

Двајцата најдобри светски тешкаши нема да се борат во декември оваа година.

Пред мечот меѓу Френсис Нгану и Тајсон Фјури, во јавноста излезе информација за средбата меѓу Александар Усик и Тајсон Фјури. 23 декември (12-тиот месец) е нагласен како најверојатен датум за тој меч, помалку од два месеци по пресметката Фјури-Нгану.

Френсис Нгану тврдеше дека ќе ги расипе плановите на Фјури и Усик, а, иако не успеа да го победи Фјури, дефинитивно им ги расипа плановите. Недолго по мечот меѓу Фјури и Нгану, Френк Ворен се појави пред медиумите и откри дека 23 декември најверојатно отпаѓа за пресметката меѓу Усик и Фјури.

„Нема да одиме на терминот во декември, тој нема да биде подготвен за тоа. Пет или шест недели подготовка не се доволни, па нема да се случи. Ова беше тешка, тешка борба. Ќе му треба време да се опорави“, изјави тогаш Ворен.

Неколку дена подоцна, поточно синоќа, се појави информација за новиот датум. Мајк Копингер од ЕСПН ја доби инсајдерска информација, а за борбата меѓу Фјури и Усик најверојатно ќе почекаме до февруари следната календарска година.

Саудиска Арабија исто така треба да биде домаќин на тој меч, а Ријад повторно ќе биде град домаќин. Копингер додаде дека договорот сè уште вклучува клаузула за реванш, без оглед на исходот од првиот натпревар, што значи дека Усик и Фјури најверојатно ќе одржат два меча во следната календарска година. Првиот (најверојатно) ќе го гледаме во февруари (2-ри месец), а вториот некаде на крајот на таа година.

Честопати Тајсон Фјури е мета на критики за неговата неактивност и договарање на многу „бесмислени“ натпревари, но Мајк Копингер истакна дека ова ќе биде уште една календарска година во која Усик се борел само еднаш. Украинецот во август го совлада Даниел Дубоа, а со оглед на тоа што годинава нема да го одработи мечот против Фјури, Усик ќе остане на една борба. 2018 е последната година во која Усик ќе има повеќе натпревари во рамките на една календарска година. Потоа настапи три пати.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО