Олимпискиот шампион во тешка категорија бара нов нокаут во професионалниот бокс (ФОТО)

113

Баходир Јалолов ќе се обиде да забележи уште една победа на професионалната боксерска сцена. Олимпискиот шампион од Токио во 2021 година во тешка категорија ќе се бори со Џек Муловеј, роден во Демократска Република Конго, но ја претставува Белгија. Мечот е главен на боксерска гала која ќе се одржи во Верона, САД на 10 јуни.

201-сантиметарскиот Жалолов е олимписки, светски и трикратен азиски шампион во аматерски бокс. Од 2018 година започна професионална боксерска кариера и во моментов победи на 10 меча од 10 можни – сите со нокаут. Она што е фрапантно е што осум негови мечеви завршија пред крајот на третата рунда. Жалолов последен пат влезе во рингот во март, кога со нокаут го победи искусниот Камил Соколовски од Полска во петтата рунда на боксерската гала одржана во Дубаи. Потоа доби поддршка од неговиот добар пријател и обожавател – филмска ѕвезда и бодибилдер – Мартин Форд. Јалолов се наоѓа на 71-та позиција во авторитативното рангирање на најтешките на „БоксРец“. 27-годишниот борец важи за еден од идните врвни боксери во оваа дивизија!

„Останува уште еден месец до битката“, напиша Јалолов на својот Инстаграм профил.

Џек Маловеј е рангиран на 52-то место во истото рангирање. Боксерот со 197 сантиметри во професионалната кариера има 11 победи (7 со нокаут), 1 реми (против Милан Волковс) и 2 порази. Во 2019 година се соочи со една од ѕвездите во подем – Кубанецот Франк Санчез и загуби со одлука на судиите. Ова не го скрши, бидејќи на следните 4 меча Муловаи забележа 4 победи – над Павел Совик, Морис Окола, Апти Давтаев и Георги Тамазашвили.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bakhodir Jalolov (@bakhodirdjalolov)