Канело е во Топ 5 на листата на 100 најдобро платени спортисти за минатата година

84

Сол Алварез можеби ја загуби последната борба против Дмитри Бивол, но банкарската сметка на Мексиканецот расте со брзината со која што боксерот ги мава своите комбинации.

Деловниот медиум „Спортико“ го рангираше 31-годишниот неприкосновен шампион во суперсредна категорија на петтото место по приходи меѓу сите професионални спортисти во светот за последните 12 месеци.

Анкетата е спроведена врз основа на приходи во периодот јуни 2021 година и мај 2022 година. Во последната година Алварез собра богатство од 89 милиони долари, пред спортските икони како Леброн Џејмс, Лионел Меси, Кристијано Роналдо и Нејмар.

Канело заработил 85 милиони од хонорари и само 5 милиони од реклами.

Втор најплатен боксер во овој период беше светскиот шампион во тешка категорија на ВБЦ, Тајсон Фјури. „Кралот на Ромите“ е на 14-тото место со 69 милиони долари.

Во последните 12 месеци, Фјури забележа две победи – над Дионтеј Вајлдер во октомври 2021 година и Дилиен Вајт во април 2022 година.

Чудно или не, но трет најплатен „боксер“ е Американецот Џејк Пол. Познатиот блогер на Јутјуб заработил 37 милиони долари од своите мечеви, што го става на 45-то место на листата.

Единствениот ММА претставник на рангирањето е Ирецот Конор Мек Грегор. „Познатата“, која беше на врвот на листата на магазинот „Форбс“ за 2021 година, е на 22. место според приходите во последните 12 месеци.

33-годишниот поранешен двоен шампион на УФЦ заработи 52 милиони долари, од кои 20 од реклами.