Олимписки канал: Ибрагимов стана првиот медалист на Македонија во Сиднеј 2000 година

Во 2000 година борачот во слободен борец Могамед Ибрагимов стана првиот олимписки медалист за Македонија, како независна држава. Олимпискиот канал направи преглед на историјатот на успесите на Ибрагимов и влијанието на промената на животот, се вели во текстот на Обединетото светско борење (ОСБ/UWW) и Олимпискиот канал.

Игрите во Сиднеј 2000 секогаш ќе имаат посебно значење за Македонија.

Борачот Могамед Ибрагимов не само што го освои својот прв олимписки медал, туку и покрај тоа е единствениот олимписки медал на балканската нација.

Ибрагимов е роден во Дагестан Автономна Советска Социјалистичка Република и по потекло е Авар, една од најголемите етнички групи во Дагестан.

Почна со борење (слободен стил), кој беше популарен спорт во регионот, во 1986 година.

На Игрите во Атланта во 1996 година, Ибрагимов го претставуваше Азербејџан и се сметаше за фаворит за медал, откако го освои златото на Европските првенства 1995 и 1996 година. Но, тој заврши само на петтото место во категоријата до 82 килограми.

Како и да е, по неговиот настап во Атланта 1996 година, Ибрагимов ќе ја претставува репрезентацијата на Македонија.

Прочитајте ја целата приказна на Токио 2020 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО