ОИ Рио 2016: Џудистката Катерина Николоска дебитира против Бусра Капитоглу

208

katerina Nikolovska vo MOK

Џудистката Катерина Николоска во категоријата до 63 килограми на олимпиксиот џудо турнир во Рио во првото коло во пулот „Ц“ ќе се сретне со Турчинката Бусра Капитоглу.

Ако ја помине олимпијката на Турција во второто коло ја чека фаворитката за медал Кларис Агбегнену.

Николоска учествува за прв пат на Олимписки игри, таа е и првиот џудист што воопшто настапува на ОИ.

Ipon.mk/В.Д.