Одложена пресметката Розенструик-Тибура

Мечот во тешка категорија меѓу Жаирзињо Розенструик и Марчин Тибура нема да се одржи на 26 февруари. Средбата е презакажан за 9 април на УФЦ 273. Се очекува борбата да биде многу интересна. Розенструик е 6-ти на ранг-листата, а Тибура е 9-ти кај најтешките.

Веста ја објави суринамскиот борец на социјалните мрежи.

„Мојата борба со Марчин Тибура е одложена за 9 април“, напиша Розенструик на својот Инстаграм профил.

Розенструик има биланс од 12 победи и 3 порази во ММА. На 11 средби победи со завршница (сите со нокаут). Суринамецот потпиша со УФЦ во 2019 година и досега немаше пораз на 6 натпревари. Победите над Жуниор Албини, Ален Краудер, Андреј Арловски и Алистер Оверем за само една година го однеоса борецот меѓу најдобрите во категоријата. Сепак, 2020 година почна со првиот пораз за професионалци – пораз со нокаут по само 20 секунди од Френсис Нгану, но во август Розенструик го победи Жуниор дош Сантос со технички нокаут во втората рунда. Минатата сезона не беше успешна за него, откако во февруари загуби од Сирил Гане, го победи Августо Сакаи и забележа втор пораз од Картис Блејдс.

Марчин Тибура има биланс од 22 победи и 7 порази во ММА. Тој победи на 15 натпревари пред крајот (9 со нокаут и 6 со принуда). Последните години не беа најуспешни за Полјакот, кој имаше 2 победи и 3 порази од 2018 до крајот на 2019 година. Трите порази беа од Дерек Луис, Шамил Абдурахимов и Августо Сакаи, сите со нокаут.

Од 2020 година, пак, Тибура е во подем и за помалку од 10 месеци успеа да забележи 4 последователни победи – над Сергеј Спивак, Максим Гришин, Бен Ротвел и Грег Харди, со кои влезе во топ 15 кај најтешките во УФЦ.

Минатиот јуни серијата ја продолжи со победа над Волт Харис со технички нокаут во првата рунда, но таа беше прекината на крајот на октомври од Александар Волков на настанот УФЦ 267.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО