Одлична вест за реваншот Усик-Фјури

Во октомври во Ријад (Саудиска Арабија), лидерите во тешка категорија, Aлександaр Усик (22-0, 14 КО) и Тајсон Фјури (34-1-1, 24 КО) ќе се сретнат во реванш меч. За разлика од првата борба која се одржа викендов и заврши со победа на Украинецот, во втората титулата апсолутен светски првак нема да биде во прашање.

Работата е во тоа што задолжителниот предизвикувач на ИБФ Филип Хрговиќ (17-0, 14 КО) долго ја чекаше својата шанса за титулата. Организацијата даде зелено светло за мечот Фјури против Усик, но со услов победникот да ја ослободи титулата или да се соочи со Хрговиќ. Сепак, имањето клаузула за реванш не би му дало шанса на Хрватот да се бори со Усик или Фјури. А беше одлучено победникот автоматски да се откаже од појасот, за кој ќе разигруваат на 1 јуни Хрговиќ и Даниел Дубоа (20-2, 19 КО).

Но, навивачите, експертите и супер инвеститорот Турки Ал ал-Шеик се незадоволни од одлуката на ИБФ. Токму поради оваа причина претседателот на организацијата Дерил Пиплс неодамна навести дека Усик има право да побара одложување.

Во интервју за ВБН, промоторот на Усик, Александар Красјук (К2 промоција) рече дека тие сигурно ќе го остварат своето право: „Се разбира, ќе побараме одложување од ИБФ“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО