Нуров се пласира во финалето ќе се бори за златниот медал на Медитеранските игри (ВИДЕО)

Магомедгаџи Нуров се пласира ќе се бори за златниот медал на Медитеранските игри, откако во полуфиналето славеше против Мостафа Елдерс од Египет со 6-1. 

Фактички, Нуров го освои првиот медал за Македонија на МИ.

Во финалето противник ќе му биде Фејзулах Актурк од Турција, кое на програмата е утре.

Од друга страна, Егоров доби шанса да се бори бронзата.

Резултати:

97 кг
Могамедгаџи Нуров – Мохамед Саадуи (Тунис) 13-2
Могамедгаџи Нуров – Мохамед Фардј (Алжир) 10-0
Могамедгаџи Нуров – Алехандро Панкорбо (Шпанија) 10-0
Полуфинале
Могамедгаџи Нуров – Мостафа Елдерс (Египет) 6-1
Финале
Могамедгаџи Нуров  – Фејзулах Актурк (Турција)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО