Ноќ на нокаути во Њујорк! Алекс Переира го победи Јиржи Прохаска со прекин и го освои појасот на УФЦ

Фантастична ноќ на настанот УФЦ 295 во Њујорк! Во пет одлични борби од главната програма видовме четири нокаути и еден прекин.

Алекс Переира е новиот шампион во полутешка категорија на најголемата светска ММА организација.

На настанот во Медисон сквер гарден Бразилецот го победи Јиржи Прохаска со нокаут во последната минута од втората рунда и ја освои титулата.

Прохаска се врати по повредата, а УФЦ веднаш му даде можност повторно да се бори за шампионската титула.

А Переира, откако го загуби појасот во средна категорија, отиде во полутешка категорија, каде во јули го победи поранешниот шампион Јан Блахович.

Переира и Прохаска на почетокот си разменија неколку серии на удари, а потоа Чехот го собори Бразилецот и го контролираше натпреварот во партер. Се чинеше дека Прохаска само сакаше да ги избегне разорните удари на Алекс.

Во продолжение Јиржи не издржа долго во размената на удари со одличниот Бразилец.

Во втората половина од втората рунда Переира со брутално кроше го удри Прохаска, кој падна на колена. Бразилскиот борец ја заврши работата со серија удари и лакти.

Алекс Переира освои два шампионски појаси во неговата седма борба во УФЦ (вкупно има 11 ММА борби).

А шоуто на легендарниот МСГ требаше да биде насловено од мечот за титулата во тешка категорија меѓу шампионот Џон Џонс и Стипе Миочиќ.

Но, Џонс се повреди и го откажа настапот, па УФЦ го промовираше мечот меѓу Том Аспинал и Сергеј Павлович во борба за привремен шампион.

Во мечот за привремениот појас во тешка категорија Том Аспинал го победи и Сергеј Павлович со нокаут по само 69 ​​секунди.

https://twitter.com/UFCEurope/status/1723560436321149244?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1723560436321149244%7Ctwgr%5Ef9c70f1393a3c717e91fc1eaace8df10085ac165%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcdn.embedly.com%2Fwidgets%2Fmedia.html%3Ftype%3Dtext2Fhtmlkey%3Dcb7145f1731b4c328f8e4d2201854ceaschema%3Dtwitterurl%3Dhttps3A%2F%2Ftwitter.com%2FUFCEurope%2Fstatus%2F1723560436321149244image%3Dhttps3A%2F%2Fabs.twimg.com%2Ferrors%2Flogo46x38.png

По прелиминарното испитување на силите, бомбите почнаа да летаат, а едно од крошињата на Том заврши во брадата на рускиот борец.

Тоа беше 14-та победа во кариерата за Аспинал и 11-та со нокаут, додека Павлович ја прекина серијата од шест победи по ред со прекини во првата рунда.

Убедлива беше и Џесика Андраде, која во втората рунда со прекин ја совлада Мекензи Дерн.

По три порази во низа Џесика се врати со победа. Поранешната шампионка веднаш покажа дека е борец.

Проблемите за Мекензи започнаа на крајот од првата рунда кога Џесика успеа да ја собори на партер во една размена на оградата.

Џесика продолжи да притиска и во продолжението, а во размената на удари три пати ја собори противничката. Кога последен пат Мекензи беше на подот, судијата ја прекина борбата.

И првите две борби завршија со нокаути во првата рунда. Беноа Сен Дени го победи Мет Фревола,

Диего Лопез беше подобар од Пат Сабатини.

Резултати од настанот УФЦ 295:

Алекс Переира – Јиржи Прохаска – КО (удари и лакти), Р2 (4:06)
Том Аспинал – Сергеј Павлович – КО (удари), Р1 (1:09)
Џесика Андраде – Мекензи Дерн – ТКО (тупаници), Р2 (3:15)
Бено Сен Дени – Мет Фревола – КО (удар со глава), Р1 (1:31)
Диего Лопез – Пат Сабатини – КО (удари), Р1 (1:30)

Воведни борби:
Стив Ерцег – Алесандро Коста – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)
Лупи Годинез – Табата Ричи – поделена одлука (27–30, 29–28, 29–28)
Матеуш Ребецки – Рузвелт Робертс – завршница (лост), Р1 (3:08)
Назим Садихов – Вјачеслав Боршчев – нерешено (29–28, 28–28, 28–28)
Џаред Гордон – Марк Медсен – ТКО (лакт и удари), Р1 (4:42)
Џон Кастањеда – Канг Кјунг-хо – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Џошуа Ван – Кевин Борјас – едногласна одлука на судиите (29–28, 29–28, 29–28)
Џамал ​​Емерс – Денис Бузукја – ТКО (тупаници), Р1 (0:49).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО