Неверојатно, „Планината“ подигна половина тон за светски рекорд (ВИДЕО

Хафтхор Јулис Бјорнсон e првиот човек во историјата кој успешно подигна повеќе од половина тон.

Исланѓанецот кој во популарната серија „Игра на тронот“ го глумеше ликот со име „Планина“ успеа во воздух да подигне дури 501 килограм.

„Пресреќен сум што во време кога светот се бори со пандемијата успеав да направам нешто. Задоволен сум што успеав. Се чувствувам добро, не сум повреден. Можеби можев да кренам повеќе, но што е поентата? Моето семејство и јас сме среќни поради“, изјави Бјорнсон

Претходниот рекорд го држеше Еди Хал со 499 килограми кој го постави во 2016 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО