Нејт Дијаз не го запреа бомбите на Хорхе Масвидал, со постојан притисок дојде до победа

Судир на две легенди на УФЦ – Нејт Дијаз зачекори во рингот пред домашната публика против Хорхе Масвидал во Хонда центарот во Анахајм, Калифорнија.

Нејт Дијаз (1-1) го победи Гејмбред и го надполни поразот со едногласна одлука од Џејк Пол во август минатата година во дебито во професионалниот бокс.

Хорхе Масвидал (1-1) нема професионален боксерски меч од 2005 година. Тогаш го победи Џозеф Бенџамин со мнозинска одлука. Тој не се натпреварувал од последниот пораз во УФЦ од Жилберт Барнс на УФЦ 287 со едногласна одлука во април 2023 година.

Во првата рунда го видовме Дијаз како меша удари во телото и главата, а Масвидал успешно го користи десното кроше. Во втората рунда Дијаз притиска напред и упатува многу удари, држејќи го Масвидал на јажињата, но без тешки и чисти удари.

Во третата рунда Дијаз продолжува со постојан притисок и голем број зададени удари, но Масвидал погодува почисти и посилни удари во глава. Истото продолжи и во четвртата и петтата рунда.

Неверојатна количина удари зададе Дијаз, со многу високо темпо и без момент на одмор, само притискаше напред, но ударите на Масвидал беа вистински бомби кои изгледаа многу посилни.

Во второтиот на мечот  Масвидал повеќе се бранеше и одмораше, се гледаше дека стилот на Дијаз го изморуваше, но повремено собираше енергија да зададе уште неколку силни удари.

Дијаз е неуморен. Во текот на осмата, деветата и десетата рунда континуирано удира по телото и главата. Тој турка напред агресивно, но тоа го чини повремен чист удар.

Гледавме многу забавен натпревар полн со акција. Судир на стилови, впечатлив квалитет на Масвидал и потрага по нокаути наспроти впечатливата количина и немилосрдниот притисок на Дијаз.

Официјален резултат: Нејт Дијаз го победи Хорхе Масвидал со мнозинска одлука (95-95, 97-93, 98-92).

Резултати од другите борби на настанот:

Главен дел на вечерта

Шејн Мозли Јуниор го победи Даниел Џејкобс со едногласна одлука (99-91 x2, 100-90)
Крис Авила го победи Ентони Петис со едногласна одлука (58-56, 59-55 х2)
Курмел Мотон го победи Николај Бузолин со нокаут (Р2, 1:39)
Амадо Варгас го победи Шон Гарсија со нокаут (Р6, 0:46)
Девин Кушинг го победи Мани Кореа со едногласна одлука (77-75, 78-74, 80-72)

Прелиминарен дел на вечерта

Луи Лопез го победи Алан Санчез со едногласна одлука (77-75 x3)
Габриел Агилар Коста го победи Стивен Дан со нокаут (Р2, 2:50)
Брајс Логан го победи Хозе Агвај со нокаут (Р3)
Кени Лопез Јуниор го совлада Андрес Мартинез со едногласна одлука (59-54 x2, 58-55)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО