Намибискиот боксер обвинет за силување во Рио пуштен од притвор (ВИДЕО

102

Dzunius nosi znaem

Намибискиот боксер Џонас Џуниас (64 кг) беше пуштен од затворот во Рио де Жанеиро неколку часа пред неговиот втор меч на турнирот против Асан Амзил (В).

Африканецот беше уапсен пред неколку дена по обвинение за силување. Тој побарал од жена во Олимпиското село да имаат секуални услуги, и понудил пари и ја турнал. Таа го одбила и повикала полиција.

Ова е втор случај со боксер, против кого е покренато обвинение за силување.

Намибиската делегација стори сé за да го извлечеш Џуниас од притвор. Тој успеа да се појави на вагата на денот пред средбата. Малку синоќа Џуниас излезе против Амзил, но не се знае во каква состојба е, бидејќи помина четири дена зад решетки.

Џуниас беше знаменосец на својата земја за време на церемонијата на отворањето на Олимписките игри.