На Вајлдер му смета тоа што Фјури имал коњско влакно во ракавиците; Кралот на Ромите: Тренерите проверија се

904

Тајсон Фјури беше подобар од Дионтеј Вајлдер и во вториот меч. Британскиот боксер го победи Бронзениот бомбардер со нокаут во 11-тата рунда минатиот викенд во Лас Вегас и го одбрани појасот во тешка категорија на ВБЦ.

Тој триумф ја заврши нивната трилогија, која започна со реми во декември 2018 година, а Фјури победи со прекин во седмата рунда во возвратниот меч на почетокот на минатата година.

Вајлдер сакаше да му се одмазди на Ромскиот крал, и кога не успеа, повторно почна да бара причини за поразот. Овој пат на Бронзениот бомбардер му пречи коњско влакно во ракавиците на Фјури.

„Мислев дека коњскоро влакно е нелегално, но тие рекоа дека е во ред“, рече Дионтеј Вајлдер, кој се жалеше на судиската комисија, но не виде ништо спорно.

„Комисијата прави грешка, бидејќи влакното на коњот се шири со текот на времето и станува потенко. Испакнатините се потешки и ќе ја почувствувате само онаа мала подлога што е под влакното“.

Во пресрет на мечот, американскиот боксер истакна дека Фјури повторно ќе мами, како што тоа го направи на минатогодишниот натпревар.

„Верувам дека стави нешто тешко во ракавица со големина на јајце. Тоа предизвика оток на моето лице“, рече тој по втората борба.

Џипси кинг деновиве рече дека Вајлдер повторно ќе бара изговор и повторно ќе го обвини за мамење. Не требаше долго да чека.

„Сигурен сум дека тој повторно ќе најде причини за поразот. Вајлдер секогаш го прави тоа затоа што е лош губитник. На мојата опрема не може да се пожали, бидејќи неговите тренери беа повторно во мојата соблекувална и проверија се. Победата е чиста и фер“, рече Тајсон Фјури и заклучи:

„Ќе ме изненади ако повторно влезе во рингот“.