На УФЦ 215 две борби се за титулите

49

На УФЦ 215 на 9 септември во Едмонтон, Канада, ќе се одржат две борби за титулата.

Деметриус Џонсон (26-2-1, 14-1-1 УФЦ) го брани појасот во мува категоријата против Реј Борг (11-2, 5-2 УФЦ), и Аманда Нунес (14-4, 7-1 УФЦ) во бантам против Валентина Шевченко.

УФЦ сакаше да се бори со „Мајти маус“ против поранешниот шампион во бантам T.Ј. Дилашеу, но шампионот одби. Борг доби пет од последните шест борби, вклучувајќи ги и оние против Луис Смолка и Јусиер Формига. Џонсон со 11-тата одбрана на титулата ќе стане рекордер на УФЦ. Во моментов е изедначен на врвот со Андерсон Силва.

Нунеш и Шевченко требаше да се борат на УФЦ 213, но Нунеш мораше да откаже на денот на борбата поради болест.

На настанот ќе се борат и тешкашите Жуниор дош Сантос и Френсис Нагану.

УФЦ 215:

Деметриус Џонсон – Реј Борг
Аманда Нунес – Валентина Шевченко
Френсис Нагану – Жуниор дош Сантос
Илир Љатифи – Тајсон Педро
Хенри Сехудо – Вилсон Реис
Рик Глен – Гевин Такер
Ешли Еванс-Смит – Сара Морас
Арјан Булар – Луис Енрике
Жилберт Мелендез – Џереми Стивенс