На 63-годишна возраст почина еден од великаните на светскиот кик бокс

На 31 март 2024 година почина едно од најголемите имиња во историјата на кикбоксот – Роб Каман.

Холанѓанецот беше 9-кратен светски шампион, оставајќи зад себе повеќе од 100 натпревари во 1980-тите и 1990-тите.

„Мистер Лоу Кик“ беше прекарот што го носеше со гордост додека ги задаваше своите силни удари низ нозете на противниците. Тој дури и сними еден куп нокаути со оваа техника за време на неговиот врв во средна и полутешка категорија.

Каман, исто така, направи краток престој во Холивуд, глумејќи во Легионер, Максимален ризик и Двоен комбо, каде глумеше со Жан-Клод Ван Дам, Мики Рурк и Денис Родман.

Најлошиот момент во неговиот живот е во 1985 година, кога е осуден на 18 месеци затвор поради грабеж на банка во Ајндховен.

Во спортските кругови, сепак, Роб Каман ќе биде забележан како еден од најголемите кик-боксери на сите времиња.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО