Му дадоа зелен светло на Мајкл Биспинг за бокс меч со Џејк Пол

110

Легендата на УФЦ, Мајкл Биспинг, доби зелено светло од Спортската комисија и може да го се бори со Џејк Пол во боксерскиот ринг. Ветеранот, кој имаше 11 натпревари во октагонот со едно око и се повлече од професионалната сцена во 2018 година, беше предизвикан од блогерот и се чини дека тоа го сфати многу сериозно.

Британецот го загуби едното око по бруталниот нокаут со удар во глава на Витор Белфорт во 2013 година. Се испостави дека поранешниот светски шампион користел терапија со замена на тестостерон, која сега е забранета. Ова во голема мера ја зголеми неговата сила и можеби доведе до повреда на Биспинг.

Легендата се пофали со лиценцата за демонстративен боксерски меч. Ова е неговиот одговор на предизвикот на Пол. Џејк неодамна рече: „Дај те ми ги Мејведер, Оскар де ла Хоја, Андерсон Силва, Мајкл Биспинг, Томи Фјури, Сони Вилијамс. Не е важно кој, сите ќе бидат нокаутирани“.

Сега треба да видиме каков ќе биде исходот од овој случај.