ММА борец тешко го повреди рамото откако уште потешко нокаутира противник (ВИДЕО)

Бразилскиот ММА борец Жускелињо Пантоја имаше  одлична ноќ во својата земја, откако постигна спектакуларен нокаут на почетокот на пресметката против Линколн Сантос. Сепак, победата беше нарушена со сериозна повреда на рамото, која спортистот ја доби како резултат на ударот што му го нанесе на противникот. Не е реткост да се види таква ситуација во борбите за мешани боречки вештини – борецот одлучува да се обложи на одлучувачки удар, но слабата точка во неговото тело попушта како резултат на нетретирана повреда, која се манифестира во најважниот момент.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @johnmacapa

По бората Пантоја изјави дека тренирал со повреда на рамото во текот на предборбениот камп и бил принуден да тренира и покрај болката, бидејќи другата алтернатива била да се откаже од мечот.

„Поминав многу непроспиени ноќи во болка. Имав и вирусна инфекција неделата пред снимањето што ме остави врзан за кревет. Сепак, останав фокусиран и посветен, убеден дека тоа ќе биде резултатот“, коментира Пантоја.

Во моментов Бразилецот има биланс од 5 победи и ниту еден пораз. Тој има закрепнување пред неговата следна борба.

Една од најголемите скриени драми на професионалните борци се повредите со кои тренираат и се натпреваруваат. Поради високиот интензитет на камповите и нивната подготовка, воопшто, многумина прифаќаат судири во ситуации кога нивните тела не се подготвени. Медицината се обидува да реши некои од случаите и во моментот на борбата честопати успева да ја ублажи болката. Сепак, на повредите им требаат години за да заздрават.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО