Менаџерот на Васил Ломаченко јасно кажува кој е следниот чекор за неговиот пулпен: Сакаме реванш со Хејни, но тој нема да го направи тоа!

Егис Климас, менаџерот на шампионот во три категории, Васил Ломаченко, е реален за идејата за реванш со Девин Хејни. Во едно неодамнешно интервју, Климас рече дека работи на неговиот клиент уште еден удар против Хејни, кој успешно ги одбрани своите четири појаси од 135 фунти над Ломаченко со едногласна одлука. Сепак, Климас додаде дека тешко дека ќе го добијат тоа што го сакаат.

Светот на боксот изгледаше поделен кога сите три судиски карти досудија во корист на Хејни (30-0, 15 КО), при што многумина чувствуваа дека Ломаченко (17-3, 11 КО) ја заслужи победата. Во секој случај, Хејни посочи дека сака да ја напушти лесна категорија веднаш штом ќе се договори следната борба. Неговото име се споменува во врска со носителите на титули од 140 фунти, вклучувајќи ги Теофимо Лопез (ВБО) и Реџис Програис (ВБЦ).

„Дали сакаме реванш? Секако! Дали ќе го добиеме? Најверојатно не. Затоа што Хејни веќе знае против кого беше. Дали Васил победи во таа борба? Да, 100 проценти, но за жал, судиите гледаат поинаква борба од онаа што ја видовме ние. Сите знаат кој победи во таа борба, сите знаат дека Ломаченко победи во таа борба. Дали Хејни ќе му даде реванш? Не верувам“.

Неодамна пишувавме за тоа дали Шакур Стивенсон, шампион во две дивизии, кој дебитираше во лесна категорија претходно оваа година, ќе биде интересен за Ломаченко. Стивенсон (20-0, 10 КО) неодамна се обрати до Ломаченко на социјалните мрежи за борба, но Украинецот одби, инсистирајќи дека приоритет му е реваншот со Хејни. Она што може да биде потенцијален проблем е неодамнешното апсење на Хејни, кој во својот автомобил имал полуавтоматско оружје, односно пиштол за кој немал дозвола. Тој беше ослободен со кауција од 35.000 долари, а рочиштето ќе се одржи следниот месец, а не се знае дали тоа ќе влијае на исходот на настанот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО