Менаџерот на Усик: Се сомневаме во искреноста на Фјури

Менаџерот на светскиот шампион во ВБА, ВБО, ИБФ и ИБО во тешка категорија Александар Усик – Александар Красјук, изрази сомнеж за начинот на кој Тајсон Фјури се повредил. Носителот на ВБЦ појасот доби повреда во спаринг, објавувајќи видео од тоа што се случило. Кралот на Ромите требаше да се бори со Украинецот на 17 февруари во Ријад, но борбата беше одложена за 18 мај.

„Се сомневаме во искреноста на Фјури. Да, ја видовме повредата, реална е и не може да се коментира. Но, прашање е како точно ја доби оваа повреда?! Фјури никогаш не спарирал со шлем на себе. Досега тоа беше токму така. И тоа нè тера да не веруваме во се што вели. Можно е да ја добил повредата на друг начин, а потоа да ја ставил заштитната капа (шлем), којзнае?!“, изјави за Тема спорт Красјук, кој гостуваше на јубилејното 75-то издание на Странџа купот. Тој е убеден дека Фјури бил фит, но зад неговата повреда и последователно одложување на средбата стои нешто друго.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО