Мејведер не е заинтересиран за враќање и меч против Пакијао

60

Откако ја проследи од првите редови победата на Мани Пакијао над Кит Турман, Флојд Мејветер Јуниор прашан дали би се вратил и би му дал можност на Филипинецот за реванш. Одговорот не даде, но неговиот менаџер се сомнева дека некогаш може да се случи тоа.

Мечот Флојд Мејведер и Мани Пакијао долго се чекаше. Преговорите меѓу двајцата тогаш најдобри и најпопуларни боксери на светот, траеја со години, така што во мај 2015 година конечно влегоа во рингот. Американецот славеше на крајот, но по мечот беше докажано дека Пакијао боксирал со повредено рамо. Ова дополнително ја разочара публиката која не го доби она на што се надеваше на самиот меч и почнаа шпекулации за реваншот. Сепак, Флојд се пензионираше по друг меч, а од пензија се врати само за „Мани фајт“ против Конор Мек Грегор, за потоа пак се врати во животот на поранешен професионалец. Сепак, надежта за нов меч на Флојд сé уште тлее кај навивачите, а неодамна мислење даде и самиот Филипинец.

„Не размислувам за тоа. Мојот план е да гледам меч по меч. Тој е пензиониран и очигледно ужива во тоа. Ако е подготвен да се врати и да се бори против мене, сигурно ќе бидам заинтересиран за такво нешто“, рече Мани Пакијао неколку дена пред борбата со Кит Турман.

Пакијао веднаш по средбата даде изјава во рингот и притоа потврди дека е заинтересиран за тој меч, а потоа и репортерот од Флојд, кој беше во салата, побара барем да даде знак со главата за тоа дали би се вратил. Но, Мејведер остана скаменет на место, без намера да даде знаци кои би можеле да бидат погрешно разбрани.

Затоа нешто за неговите намери кажа првиот човек на неговата проморска куќа и неговиот долгогодишен главен менаџер Леонард Елербај. Него по настанот за изјава го побараа новинарите на Фајт хип.

„Ми рече дека мечот бил одличен, но и дека е изненаден. Сите знаеме што доноса Мани Пакијао. Но шансите за враќање на Флојд се никакви. Тој ужива во животот“, рече Елерба и со тоа потврди дека не му недостасуваат пари на Флој. Имено, првиот меч против Пакијао е продаден во 4,6 милиони домови, а нивните хонорари се најголеми во историјата на боречкиот спорт. Нема сомневање дека и реваншот не би заостанал за тие бројки.

Пакијао по борбата изјави дека е подготвен за оваа година и дека титулата на ВБА ќе биде спремен да ја брани на почетокот од 2020 година. Во моментов како одличен противник се чини победникот од Ерол Спенс Јуниор и Шон Портер кој се одржува идниот месец. Победникот на тој меч ќе има два од четирите елитни појаси. Еден е кај Филипинецот, преостанатиот четири појас се наоѓаат кај Теренс Крафорд.