Меѓународната боксерска асоцијација ќе биде исфрлена од МОК, но спортот ќе остане во Париз 2024 година

Извршниот одбор на Меѓународниот олимписки комитет препорачува ИБА повеќе да не се признава од МОК и олимпиското движење. Советот, исто така, препорача боксот да остане за Игрите во Париз 2024. Во април неколку боксерски нации се одвоија од ИБА и се приклучија на Светскиот бокс.

Иднината на боксот на Париз 2024 и во рамките на Олимпијадата е под одредено сомневање поради превирањата во управувањето и организацијата на аматерските рангови од страна на Меѓународната боксерска асоцијација (ИБА). Сепак, препораката на Извршниот одбор на МОК е спортот да остане на Олимпијадата барем за игрите во Париз следното лето.

Покрај тоа, Извршниот одбор на МОК, исто така, препорача ИБА повеќе да не се признава од МОК и олимпиското движење.

https://twitter.com/IBA_Boxing/status/1666138220721995790?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1666138220721995790%7Ctwgr%5Ec8cda68758ccc878de705b3d06689c9fd90fbca3%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fboec.bg%2Fboxing%2Fmezhdunarodnata-boksova-asociaciya-shhe-bde-izklyuchena-ot-mok-no-sportt-shhe-ostane-v-parizh-2024%2F

Во моментов (ИБА) ја предводи нејзиниот претседател, Русинот Умар Кремлев. Тој беше реизбран во мај 2022 година откако неговиот противкандидат на претседателските избори – Борис ван дер Ворст од Холандија – беше прогласен за неизборен. Судот за спортска арбитража (CAS) во јуни минатата година пресуди дека на Ван дер Ворст погрешно му било забрането да учествува.

Во април, неколку боксерски нации од висок профил, вклучувајќи ги Обединетото Кралство и САД, се одделија од ИБА и се приклучија на Светскиот бокс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО