Мечот Пулев – Чисора е на 9 април

Pulev so bugasko zname

Мечот за европската титула за професионалци на Европскиот боксерски совет (ЕБУ) меѓу Кубрат Пулев и Британецот Дерек Чисора ќе се одржи на 9 април.

Веста ја објави британскиот таблоид „Мирор“, но не прецизира каде ќе се одржи средбата. Според прелиминарните информации, мечот може да се одржи во Софија или во Берлин.

OFFENBURG, GERMANY - JANUARY 09:  Dereck Chisora (L) of Great Britain poses with promoter Kalle Sauerland after the heavy weight fight ahead of the WBA Super-Middleweight championship title fight between Vincent Feigenbutz of Germany and Giovanni De Carolis of Italy at Baden Arena on January 9, 2016 in Offenburg, Germany.  (Photo by Martin Rose/Bongarts/Getty Images)

Се очекува Чисора да заработи од средбата едвај 100.000 фунти, откако претходно одби 750,000 фунти, за да се бори против сонародникот Ентони Џошуа на истиот датум во „О2 арена“ во Лондон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО