Масвидал за првиот меч со Усман: Доволно не тренирав за средбата

204

Хорхе Масвидал со нетрпение ја очекува шансата за реванш против Камару Усман.

Викендов тие ќе се соочат на УФЦ 261. Имаат еден меч зад себе на УФЦ 251 во јули, кога „Нигерискиот кошмар“ победи убедливо со судиска одлука, но „Гејмбред“ го прифати мечот со само 6 дена известување.

Реваншот се чека со интерес, а Масвидал вети дека ќе го нокаутира Усман откако ќе има полн тренинг камп.

Тој исто така се пошегува дека неговата грешка во првата битка е што не тренирал доволно прегрнување и настапнување.

„Во првата борба, Камару цврсто ме прегрна, како да сме на матурска вечер и ги протри нозете со моите, што беше чудно. Дуелот не помина како што очекував затоа што не тренирав доволно”.

Навистина, нападите беа голем дел од борбата на Усман на претходната средба состанок. Тој ги користеше прегарнувњето (клинчот) и газењето на стапалата на Масвидал за да ја намали брзината. Сепак, „Гејмбред“ е подготвен овој пат да се соочи со овие напади и да стане шампион во полусредна категорија.