Марцел Церцеа надмоќен против Борче Ангелов на Европското првенство

198

Борче Ангелов (-73 кг) е вториот наш џудист што настапи на Европското првенство за млади сениори У-23 во Гиор, Унгарија. Ангелов загуби со ипон од Романецот Марцел Церцеа.  

Вчера Берна Шерифовска (-57 кг) беше поразена исто така со ипон се сретна од Кристина Шилова од Русија.

Марцел Церцеа го освои бронзениот медал, а шампион стана Акил Ѓакова од Косово кој во финалето го победи Руфат Мамадов од Азербејџан со ипон. Вториот бронзен медал му припадна на Леонардо Казагалија од Италија.

Ipon.mk