Мајкл Чендлер: Тони Фергусон непредвидлив лудак

Поранешниот шампион на Белатор во лесна категорија, Мајкл Чендлер, ја коментираше претстојната борба со Тони Фергусон.

Тие ќе се борат на 7 мај во Аризона. Нивната битка ќе биде дел од УФЦ 274, а ќе одлучува за судбината на појасот во лесна категорија. Чендлер е во серија од 2 последователни порази и доаѓа по поразот од Џастин Гејџи, а го претрпе на крајот на 2021 година.

Мајкл победи на 17 мечеви со завршница, а 4 од поразите се со прекин. Тој признава дека Фергусон ќе биде тешка загатка, иако во последно време не се претставува баш најдобро. Фергусон е во серија од 3 последователни порази и нема победа скоро 3 години.

Чендлер се надева дека ќе победи за да може повторно да се доближи до појасот во дивизијата.

„Тони Фергусон отсекогаш бил врвен борец. Поминаа само неколку години од оваа извонредна серија од 12 битки, во кои делуваше непобедливо, па дури и можеше да го победи Хабиб Нурмагомедов.

Го гледам Тони Фергусон како човек кој се уште е многу опасен и секогаш дава добри резултати, дури и кога се соочува со најтешките момчиња во категоријата.

Кога се борите со најтешките борци во дивизијата, ќе бидете победени. Тони Фергусон е многу тешка загатка за решавање. Никогаш не знаеш што ќе направи.

Тој е само луд во кафезот и го сакаме поради тоа. Ќе барам крај на мечот, но нема да претерувам“, изјави Чендлер за ЕСПН.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО