Мајк Тајсон откри за кого навива во мечот Џошуа – Кличко

Светот го чека најважниот бокс меч на годината. Кличко (64-4) и Ентони Џошуа (18-8)вечерва на распродадениот Вембли пред 90.000 гледачи боксираат за шампионските титули во ИБФ, ИБО и ВБА.

Легендарниот боксер и поранешен шампион Мајк Тајсон откри кој е неговиот фаворит.

„Сакам да победи Кличко, но нема да му биде лесно, гледав снимки од Ентони Џошуа“, рече Железниот Мајк и додаде:

„Возбуден сум поради мечот. Џошуа е ѕвер, ме потсетува на Џорџ Фореман од младите денови. Ги разбива сите што ќе застанат пред него. Џошуа мора рано да го заврши мечот, а ако порае 12 рунди Кличко може да победи. Џошуа изгледа како шампион, но ќе го видиме во дуелот со Кличко. Тој би можел да биде иднината на овој спорт“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО