Мајк Тајсон го ризикува животот

Планираниот боксерски настан помеѓу Мајк Тајсон и Џејк Пол беше откажан поради здравствени проблеми на Ајрон Мајк. Лекарите го предупредуваат Тајсон да не ги сфаќа лекомислено поплаките. Според извори блиски до Тајсон, тој страдал од внатрешно згрутчување на крвта што најверојатно довело до чир на желудникот.

Лекарите предупредуваат на опасностите со кои се соочува Тајсон доколку прерано почне повторно да тренира. Неколку гастроентеролози, специјалисти за гастроинтестиналниот тракт, ја нагласуваат важноста на времето за заздравување. Рама Бехара, гастроентеролог од Тексас, кој вели дека лекувал и студенти и професионални спортисти со чир на желудникот, обично препорачува три недели одмор за да може раната да зарасне.

„Со текот на времето, нелекуваниот чир може да навлезе подлабоко во ѕидот на желудникот и понекогаш да предизвика перфорација. Во тој случај потребна е итна операција за да се поправи ова“, вели Бехара.

Медицинската епизода на Тајсон се случи минатата недела за време на лет од Мајами до Лос Анџелес. Според лекарите, симптомите како што се вртоглавица, гадење и повраќање укажуваат на пептичен улкус или чир на ѕидот на желудникот или тенкото црево. Не е познато дали Тајсон веќе започнал со лекување.

Во зависност од тежината на чирот и избраниот третман, закрепнувањето може да биде брзо или да трае подолго. Лекарите нагласуваат дека е важно да го слушате вашето тело и да не продолжите со интензивниот тренинг премногу брзо. Лекарите се поделени околу тоа колку брзо Тајсон може да се врати на тренинзите.

Некои лекари не гледаат простор за приговор за брзо закрепнување, под услов чирот да не крвари. Други лекари предупредуваат на компликации како што е перфорација, што може да доведе до ситуација опасна по живот. Сега останува на Тајсон и неговиот тим да одлучат дали ќе го ризикува своето здравје за да се врати во рингот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mike Tyson (@miketyson)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО