Луис Ортиз засилено се подготвува за борбата со Вајлдер

48

Луис Ортиз е во одлична форма и се подготвува за втората борба со шампионот Дионтеј Вајлдер. Тие повторно ќе се борат на 23 ноември во Невада за титулата во тешка категорија на ВБЦ. Во март минатата година тие се бореа во Њујорк, при што Ортиз доста го намачи шампионот, кој не беше задоволен од критиките на навивачите и реши да му даде реванш на ривалот.

Дионтеј забележа тежок нокаут во 10-тата рунда, но сега не планира да оддложува толку многу и има за цел да постигне брз нокаут. Малку е веројатно дека ќе биде лесно, бидејќи Луис напорно го тренира вратот со 20 килограми тежина.

Еве како се подготвува Кинг Конг за втората борба со единствениот боксер кој може да се пофали со победа над него: