Лозница е првиот шампион на Регионалната бокс лига (ВИДЕО)

132

Боксерскиот клуб Лозница е првиот шампион на Регионалната бокс лига.

Лозница синоќа на домашен терен во дерби мечот на сезоната ја совлада екипата Сесвете од Загреб со 10-6 пред двеилјадната публика. Лозница се изедначи со Радник од Бјелина во бодови 12, но поради подобриот меѓусебен скор, лозничани ја  освоија титулата. Втора е екипата на Радник, трета Сесвете со 9 бода, Металац 7, Пинк Пантер 0.

Да потсетиме дека Пинк Пантер загуби од Металац со 0-16 во Штип.

Адем Фетаховиќ е избран за најдобар боксер во Регионалната бокс лига за 2017 година, додека Бранислав Дамјановски за најдобар судија.

Лозница – Сесвете 8-6
Иванов – Вуксан 2-0
Димитров – Комадина 2-0
Мавродиев-Пртењача 2-0
Стошиќ – Меркохасанај 2-0
Јовановиќ – Венко 0-2
Стојановиќ- Плантиќ 2-0 бб
Вељковиќ – Пратлјачиќ 0-2
В.Бабиќ – А.Бабиќ 0-2

Ipon.mk/В.Д.