Куба ја укина забраната за професионален бокс

251

За прв пат од 1962 година кубанските боксери се слободни да се натпреваруваат професионално без да мора да дезертираат.

Салвадор Родригез од ЕСПН објави дека Националната боксерска федерација ја укина 60-годишната забрана по склучувањето на договорот со Златен ринг (Golden ring), кој ќе направи настан на 20 мај во Агуаскалиентес, Мексико. Настанот ќе се емитува низ цела Латинска Америка.

На настанот ќе настапат некои од најсјајните ѕвезди во земјата, вклучувајќи ги златните медалисти од Токио, Хулио Цезар Ла Круз, Арлен Лопез, Рониел Иглесијас и Енди Круз.

Забраната на Куба за професионалниот бокс започна во 1962 година, кога поранешниот лидер Фидел Кастро го нарече професионалниот бокс корумпиран. Во исто време, аматерскиот бокс напредува на Куба, а спортистите од таа земја освојуваат награди на различни натпревари.

Ова е огромна зделка што конечно им овозможува на спортистите од една од најталентираните земји на планетата да добијат компензација за нивниот занает без да ги ризикуваат своите животи и оние на нивните семејства.