Крис Вајдман: Има опасност од ампутирање на ногата

Поранешниот шампион во средна категорија Крис Вајдман изјави дека се уште постои веројатност да ја изгуби ногата. Во април 37-годишниот Американец ја скрши ногата на застрашувачки начин во борбата со Јураја Хол.

Вајдман беше опериран и се опоравува доста добро. Тој веќе се врати во теретана и изведе тренинг. Крис може да оди сам, но опасноста не помина.

Во интервју за MMA Fighting, Крис откри дека ако крвта не почне да циркулира во ногата, тогаш ќе следи најлошото.

„Има уште многу работи со кои треба да се справиме. Треба да се отстрани парче коска што само ми излезе од ногата. Ова е најмалку што треба да се направи, но тоа е нешто. Циркулацијата на крвта треба да се врати во мојата нога.

Не сум загрижен за тоа, но тоа е дефинитивно најголемото нешто што треба да се случи. Ако тоа не се случи, тогаш тоа ќе значи ампутација. Да продолжиме да се молиме за целосен доток со крв да се врати во мојата нога.

Мојот лекар рече дека има напредок и коската почна да се опоравува. Се обидувам да ги контролирам работите што зависат од мене. Морам да останам позитивен и да продолжам да се молам. Јас сум на нова диета и се хранам здраво. Ќе видиме што ќе се случи.

Ништо нема да ме скрши и ќе одам напред. Нема да се борам ако не можам да се подготвам нормално. Како и да е, ако верувам дека сум најдобар и можам да ги направам работите што треба да ги направам со ова стапало, тогаш ќе се борам“, изјави Вајдман.

Тренинг на Вајдман неколку недели по повредата:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО