Ковингтон за Махачев: Го претепа џуџе, а сака борба во мојата категорија

Двократниот предизвикувач за титулата во полусредна категорија на УФЦ (до 77 килограми), Американецот Колби Ковингтон со иронија ја искоментира објавата на Ислам Махачев на Твитер.

Махачев, кој ја носи титулата во лесна категорија, ја објави желбата да се бори со Британецот Леон Едвардс. Минатиот викенд „Роки“ ја одбрани титулата во полусредна категорија откако во нивната трилогија го совлада Камару Усман. Ова се случи на настанот УФЦ 286 што се одржа во Лондон, Велика Британија.

Веднаш по борбата Махачев го предизвика Едвардс во октомври во Абу Даби. Колби го предизвика и Леон, но за јули во Лас Вегас. Дана Вајт беше категорична дека Американецот е следен по Едвардс, а не Махачев.

Ковингтон му се потсмева на Ислам и рече дека загубил од малолетник и сега сака да се бори со мажите во потешката категорија.

„Се насмеав кога ги слушнав зборовите на таа мала будала. Друже, штотуку те победи џуџе во ликот на Алекс Волкановски, кој се натпреварува во пониска класа. И сега ќе се придружите на нашата поделба, каде што се борат вистински мажи?

Сите знаат дека ова го напишал неговиот менаџер. Мислат дека можат да ме победат, но не можат. Ислам Махачев ќе остане во својата категорија.

Тој штотуку се бореше со џуџе во перолесна категорија што го победи“, рече Ковингтон на подкастот на Сабмишн радио.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by colbycovington (@colbycovmma)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО