Конор Мек Грегор се враќа во полусредна категорија

Поранешниот шампион во две категории на УФЦ, Конор Мек Грегор, откри дека ќе се врати во ММА на границата од 77 килограми во полусредна категорија.

Мек Грегор, поранешен шампион на УФЦ во лесна и перо категорија, последен пат беше предводник на УФЦ 264 против Дастин Париер минатиот јули, претрпувајќи пораз во првата рунда со TKO откако ги скрши левата тибија и фибулата.

Оттогаш, Мек Грегор (34) покажа огромно зголемување на мускулната маса додека продолжува со опоравувањето и рехабилитацијата по хируршката процедура за решавање на повредата на ногата.

Се очекува Ирецот да се врати во октагонот во првите месеци од 2023 година по повеќе од една година надвор од терените. Тој на својот официјален профил на Твитер оваа среда ги потврди своите намери да го направи враќањето во полусредна категорија.

„Дефинитивно“, твитна Конор Мек Грегор како одговор на корисник на Твитер кој праша дали следната борба ќе биде во полусредна категорија.

Натпреварувајќи се во полусредна категорија во јануари 2020 година Мек Грегор ја имаше втората победа во полусредна категорија со нокаут од 40 секунди над сега пензионираниот Доналд Цероне, иден ќлен на Куќата на славните.

Мек Грегор има 2-1 во полусредна категорија, а првиот пораз на Мек Грегор во октагонот го доживеа ветеранот Нејт Дијаз во 2016 година, пред да се реваншира за тој пораз победувајќи со судиска одлука во август истата година.

Кога беше прашан за конкретни мечеви во полусредна категорија, Мек Грегор остана срамежлив и ја забележа својата цел да го направи тоа „внимателно“.

„Возбуден сум да приредам шоу“, напиша Конор Мек Грегор на Твитер. „Видовте само половина од она што можам јас“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО