Конор Мек Грегор покажа дека има големо срце, донира половина милион долари во Лафајет

Поранешниот двократент шампион на УФЦ, Конор Мек Грегор, сепак, покажа дека има големо срце и донираше половина милион долари на „Клубовите за момчиња и девојчиња на Акадијана“ со седиште во Лафајет. Ирската ММА ѕвезда направи убав гест, а парите ги исплати на организација лоцирана во родниот град на неговиот следен ривал, Дастин Пориер.

„Клубовите за момчиња и девојчиња од Акадијана минатата недела добија неочекувана покана и чест ни е да ја споделиме со вас информацијата дека Конор Мек Грегор донираше 500.000 долари за да им помогне на младите во јужна Луизијана и да го поддржи нашиот претстоен летен камп, но и за здравје и рекреација. активности на нашите шест локации. Таа инвестиција целосно ја менува играта!

Ви благодариме, Конор. Ви благодариме што им помогнавте на нашите деца да го имаат она што им треба за да растат и да напредуваат ова лето“, гласи пораката објавена на Фејсбук страницата на здружението.

Конор на тој начин го исполни ветувањето, но не и она што му го даде на Дастин Пориер. Имено, во пресрет на настанот УФЦ 257, кога загуби со нокаут во втората рунда против Пориер, Мек Грегор му вети на Дијамантот дека ќе донира половина милион долари за неговата фондација „Добра борба“. Но, тоа не се случи, а Дастин неодамна го прозва Конор.

Ова го навреди Мек Грегор кој дури ја откажа борбата преку Твитер. Ирецот се бранеше дека никогаш не добил план што би направило здружението со парите, па затоа не уплатил ништо. По размената на неколку пораки, Пориер му се извини на Мек Грегор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО