Конор Мек Грегор нема да се врати до 2024 година

Последната објава на Дaна Вајт за претстојните борби на УФЦ, во која има голем број мечеви за титулата, официјално ја отфрла можноста за враќање на Конор Мек Грегор во 2023 година.

Вајт објави видео на социјалните мрежи во кое ја најавува водечката борба на УФЦ 295, што ќе се одржи во ноември во Њујорк. Во него Алекс Переира и Јиржи Прохаска ќе се борат за испразнетата титула во полутешка категорија. Главната пресметка  е Џон Џонс против Стипе Миочиќ за титулата во тешка категорија.

Вајт изјави и дека УФЦ 296 ќе се одржи на 16 декември во Лас Вегас. Возбудливата борба за титулата во полусредна категорија меѓу Леон Едвардс и Колби Ковингтон ќе биде главниот настан. Алесандре Пантоја ќе ја брани титулата во мува категорија против Брендон Ројвал во коглавната борба.

Со оглед на тоа што Дана ги потврди сите големи борби за остатокот од 2023 година, слободно може да се каже дека Мек Грегор нема да се врати оваа година. Ирецот, кој не се борел од јули 2021 година, се очекуваше да се врати против Мајкл Чендлер пред крајот на оваа година.

Двајцата беа тренери и на последната сезона на Ултимејт фајтер (ТУФ). Иако Вајт ја потврди намерата на промоцијата да ја организира борбата Мек Грегор-Чендлер, се чини дека тековните проблеми на Ирецот со УСАДА фрлаат сенка врз тие планови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО