Конго го натера Харитонов да се предаде и да постигне рекорд во Белатор (ВИДЕО)

171

Чејк Конго го победи Сергеј Харитонов во главниот меч на Белатор 265 што се одржа во Јужна Дакота. Ова беше 12 -та победа за Французинот во втората најпозната американска ММА организација, со која стана борец кој има најмногу победи и средби (16) во неа.

46-годишниот Конго не започна на најдобар начин, давајќи му ја иницијативата на Харитонов. Русинот го нападна и притисна својот противник до крајот на рундата, а работите продолжија на почетокот на втората рунда.

Меѓутоа, постепено Конго се опорави и започна успешно да удира, а потоа го собори рускиот борец на партер. Таму, Конго го презеде водството, а Харитонов се предаде само на секунда пред крајот на оваа рунда.

Логан Сторли го победи со одлука Данте Широ во коглавниот настан.

Резултати – Белатор 265:
Чејк Конго – Сергеј Харитонов со завршница Р2
Логан Сторли – Данте Широ со одлука (29-28, 28-29, 29-28)
Марсело Голм – Били Свонсон со ТКО Р1
Џорнел Луго – Кејт Ли со завршница Р1

Воведни:
Фабио Агилар – Тејлор Џонсон со одлука (29-28, 28-29, 29-28)
Мајк Хамел – Брис Логан со одлука (30-27, 29-28, 29-28)
Арчи Колган – Бен Симонс со ТКО Р1
Двејн Џонсон – Девон Фишер со завршница Р1
Бејли Шенфелдер – Кори Могенбург со ТКО Р1