Кличко: Усик има многу брзи раце, прекрасна техника и прилика да направи големи работи во тешка категорија

Откако стана неприкосновен шампион во лесно-тешка категорија Александар Усик го потврди своето место меѓу првите 10 боксери на светот во овој момент.

Олимпискиот шампион од Лондон на 10 ноември го брани на статусот владетел во лесно-тешка категоирја против поранешниот ВБЦ шампион Тони Белју кој се враќа во оваа категорија по две победи против Дејвид Хеј.

Усик е член на К2 промоцијата на браќата Кличк, а неодамна потпиша договор за соработка со Мечрум боксинг на Еди Hearn со кој, меѓу другите, договори имаат и Белју и Ентони Џошуа.

Украинецот планира да се подигне во тешка категорија, и неговите изгледи ги прокоментира долгогодишниот владетел на кралската категорија Владимир Кличко.

„Неодамна боксував со него и морам да ви се пофалам дека сè уште имам нешто во себе. Боксиравме пред три недели. Има многу брзи раце, прекрасна техника и морам да кажам дека не беше лесно. Не се сомневам дека има можност да се постигне големи работи во тешка категорија, но со идеално време на прилагодување на тежината“, изјави Кличко.

„Возбуден сум поради Усика, млад е, ги соборува сите рекорди, стана неоспорен шампион. Белју ќе се соочи со комплетен борец, со брилијантен ритам и веројатно со боксер во животна форма. Усик е непоразен, светски шампион и не изгубил со години. Не велам дека ќе биде лесно, но сакам мојот сонародник да продолжи да победува“.

„Она што многумина не знаат дека Белју е во состојба да магија во рингот, а токму поради тоа оваа борба ќе биде возбудлива“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО