Клеменди и Чрикишвили најдобри џудисти во светот!

majlinda kelmendi

Светскиот шампион Мајлинда Келменди од Косово и Автандил Чрикишвили од Грузија ја завршија годината на врвот Престижната светска ранг-листа на Меѓународната џудо федерација (ИЏФ), за да станат инаугуративните победници на крајот на годината во машка и женска конкуренција.

На ИЏФ Престижната светска ранг-листа, беше воведена од страна на претседателот на ИЏФ, Мариус Визер, во Хавана на гран-при натпреварот во јуни.

Постои една дефинитивна ранг-листа за мажи и една за жени, кој ги вклучува сите тежински категории. На џудока, кој заработил најмногу ранг поени во текот на годината , и се на врвот на ИЏФ Светската престижна ранг листа, дополнително се наградени за нивните исклучителни достигнувања во 2014 година со по 50.000 долари.

Келемнди го прими чекот денес во Приштина, лично од претседателот на ИЏФ Мариус Визер.

chikiisvili

Двократниот светски првак Келменди е без пораз во 2014 година, а стана и европски првак. Таа ќе биде знамносец на новата земја членка на МОК во Рио на Олимписките игри во 2016 година, на што се согласил и косовскиот премиер Хашим Тачи.

Келменди (-52 кг) е прва со 4230 поени, пред Кларис Агбегнену од Франција со 3510, Уранцецек Мункбат од Монголија со 3180 бодови. Чрикишвили (- 81 кг) е на врвот со 3610 поени, а потоа следат Болдбатар Ганбат од Монголија со 2676 и Лукас Карпалек од Чешка кој собра 2588 поени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО